• Čeština
  • Deutsch

Kolovrátky

Malá historie o předení

Nejstarší doklady o ručním předení pocházejí asi ze 4. tisíciletí př. n. l. V nejstarších dobách se nitě spřádaly za pomoci ručního vřetena a přeslenu.

K pokroku v předení dochází s vynálezem ručního spřádacího kola, které se objevuje asi v 5. století n. l. v Asii, ale v Evropě se s ním setkáváme až ve 12. století. Roku 1268 se do Paříže dostává "hindustánské kolo", ruční spřádací kolo pro bavlnu, pocházející pravděpodobně z Indie, které bylo později upraveno pro předení vlny.

Kolovrátek jak ho známe, s vyvinutým křídlovým vřetenem, které později uváděl do pohybu šlapací mechanismus, existuje kolem 500 let.

Od té doby šla práce mnohem rychleji od ruky. Během dlouhých zimních večerů, kdy za okny hučela vichřice a sypal se sníh, v  zapadaných chalupách, ve světnici, seděli lidé pospolu. Děda rozprávěl o strašidlech a o  starých časech, děti česaly vlnu na krample a ženy nechaly vrčet kolovrátky.

Příst vlnu i len byla velmi důležitá činnost a v některých chalupách  bylo více kolovrátků než knih.

V našem atelieru a zároveň obchodu HARTMANKA, můžete sledovat, jak se vyrábí vlna na kolovrátku, a prohlédnout  si stálou expozici starých a nových kolovrátků a  jejich příslušenství, kterých je  třeba, aby  vznikla krásná, přírodní, hřejivá příze.

Zajímá Vás kouzlo starých řemesel a chcete vyrábět přadénka vlny sami? Je to možné i  během jednoho dne. Nabízíme  vám jednodenní kurz předení na kolovrátku.

Blíží informace v rubriku Kurzy nebo přímo v atelieru.

HARTMANKA , Shop & Atelier, 34201 Hartmanice 41

Jsme oficiální prodejní místo ŠUMAVA originální produkt®   

Nabízíme pletené výrobky z naší dílny a výrobky s certifikátem ŠUMAVA originální produkt©, jako je  ručně předená vlna, ručně barvená vlna, keramika, dřevěné hračky, řezbářské výrobky, šperky z vinuté perly, ručně šitá zvířátka a panenky, a mnohem víc, ručně vyráběné unikátní originály.

www.hartmanka-shop-atelier.webnode.cz